• Rok szkolny 2023/2024

• 1. „Z ekologią na TY” - klasa 2B

autorstwa  Pani Agaty Twardowskiej-Gołębiewskiej

Opis innowacji

W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klasy 2b będą realizować innowację pedagogiczną w ramach projektu edukacyjnego pt. „Z ekologią na Ty”. Uczniowie będą wykonywać kolejne zadania z poszczególnych modułów związanych z ekologią i ochroną środowiska. Głównym celem projektu jest kształtowanie poczucia odpowiedzialności za otaczające środowisko. Należy uwrażliwiać młodych ludzi na piękno przyrody, na znaczenie czystego świata dla ich zdrowia oraz uzmysłowić im, iż sami mogą przyczynić się do zmniejszenia dewastacji środowiska.

W ramach projektu podejmiemy między innymi takie działania jak:

Obieg wody w przyrodzie.

Studio pogody.

Kodeks ekologa.

Woda naszym wspólnym dobrem.

Ekologiczny dom.

Zdrowo jemy- dzień zdrowego śniadania.

Eko przepisy.

Mistrzowie segregacji odpadów.

Papierowe dzieła.

Eko ozdoby.

Świat za 100 lat.
          I wiele innych…

Dbając razem o przyrodę, zapewniamy nie tylko sobie, ale i przyszłym pokoleniom niebagatelny majątek w postaci czystego świata.

2. „Zostań Mistrzem Ortografii” - klasa 5A, 5B

autorstwa  Pani Małgorzaty Pankros

Opis innowacji

W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klasy Va i Vb będą realizować innowację pedagogiczną dotyczącą ortografii. Piątoklasiści będą systematycznie uczestniczyć w zajęciach, podczas których wykorzystane zostaną różnorodne aktywizujące metody nauczania (nauka poprzez zabawę, elementy grywalizacji), które mają ich zachęcić do dbałości o poprawny zapis. Działania te zostaną połączone z systematyczną nauką zasad i poprawnego zapisu.

Celem projektu jest przede wszystkim podniesienie u uczniów poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu ortografii, a także kształtowanie nawyku zwracania uwagi na poprawność zapisu, co jest niezbędnym elementem edukacji. Warto też pokazać uczniom, że naukę można połączyć z zabawą.

3. „Rękodzieło - moja pasja” - klasa 1B, 3A

autorstwa Pani Doroty Dzięciołowskiej oraz Anity Pilipaki

Opis innowacji

W dobie komputeryzacji i zmechanizowania wielu dziedzin życia, zapomnieliśmy o robótkach ręcznych. Piękne serwetki, makatki, torebki czy nawet zabawki ręcznie zrobione przez nasze babcie, cieszyły serca naszych rodziców i nas.
          Chcemy te zapomniane umiejętności wykorzystać w pracy z uczniami. Szydełkowanie, tkanie, wyszywanie, robienie na drutach czy szycie, kojąco wpływa na układ nerwowy, koordynacja wzrokowo - ruchowa bardzo pomocna jest przy pisaniu i czytaniu. Nie wspomnimy o wyrabianiu małej motoryki. Zanim wykonamy upragnioną np. szydełkową torebkę wyrobimy u dzieci systematyczność i cierpliwość. W trakcie ręcznych robótek uczniowie nawzajem sobie pomagają, tłumaczą, co na pewno pomocne jest w treningu umiejętności społecznych.
          Dlatego w młodszych klasach na świetlicy (dwa razy tygodniu - lub więcej, według potrzeby) przeprowadzać będziemy takie warsztaty. W starszych klasach na zajęciach rewalidacyjnych raz na dwa tygodnie np. robienie na drutach.
          Innowacja będzie trwała przez cały rok w klasach 1b, 3a i na zajęciach rewalidacyjnych w klasach 4. W maju będzie zorganizowana wystawa prac uczniów.

4. „Język niemiecki sprawia przyjemność!” - klasa 5C, 6A, 6B, 6C

autorstwa Pani Marty Muller-Załuckiej

Opis innowacji

Głównym celem innowacji jest przygotowanie uczniów do efektywnej komunikacji w języku niemieckiem i ewentulanie udziału w projekcie wymiany polsko-niemieckiej w przyszłości ze szkołą Bonns Funfte. Jednak główną myślą przewodnią jest zainteresowanie nauką języka niemieckiego, kształtowanie postawy otwartości oraz tolerancji kulturowej oraz wykorzystanie pozytywnego nastawinie auczniów do nauki poprzez zabawę.