• Laboratoria Przyszłości

• Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

Źródło finansowania

Program jest finansowany z środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, w postaci środków finansowych, dla jednostek samorządu terytorialnego będących organami prowadzącymi publiczne szkoły podstawowe dla dzieci i młodzieży lub publiczne szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej.

Program realizowany jest na podstawie Uchwały nr 129 Rady Ministrów z dnia 29 września 2021 r. w sprawie wsparcia na realizację inwestycyjnych zadań jednostek samorządu terytorialnego polegających na rozwijaniu szkolnej infrastruktury – „Laboratoria przyszłości”.

W ramach projektu zakupiono m.in. następujący sprzęt:

1) Drukarka 3D wraz z akcesoriami,

2) Mikrokontroler z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami,

3) Sprzęt to nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć (apartat fotograficzny, statyw, mikrofon, oświetlenie, gimbal etc.)

4) Stacja lutownicza (do mikrokontrolerów)

5) Luneta

6) Mikroskop

7) Przenośny zesaw do nagłośnienia, mikrofon bezprzewodowy

8) Klocki Lego (education Spike, education BricQ)

9) Klocki Kobro (Edu Concept, Edu Technix, Edu Car, Code)

Powyższy sprzęt, narzędzia, akcesoria będą wykorzystywane do zajęć edukacji wczesnoszkolnej, zajęć plastycznych, muzycznych, technicznych, biologii, geografii, świetlicy szkolnej a także na zajęciach pozalekcyjnych i kółkach zainteresowań m.in redakcja szkolnej gazety  a także na potrzeby działalności całej społeczmności szkolnej (nagrywanie i prowadzenie imprez/uroczystości, akcji itp.).