• Idea programu

• PROJEKT ERASMUS+

"UWAŻNOŚĆ I TECHNIKI RELAKSACJI -

KLUCZE DO LEPSZEJ EDUKACJI W SP 6"

Projekt "Uważność i techniki relaksacji - klucze do lepszej edukacji w SP 6" realizowany przez kadrę Szkoły Podstawowej nr 6 im. J. Mackiewicza we Wrocławiu odpowiada na kluczowe potrzeby placówki zawarte w Europejskim Planie Rozwoju Szkoły. Zdecydowaliśmy się na przystąpienie do programu Erasmus+, aby podnieść kwalifikacje, udoskonalić warsztat pracy oraz kompetencje miękkie nauczycieli. Udział w projekcie ma być szansą podniesienia jakości pracy szkoły oraz nadania jej europejskiego wymiaru. Realizacja działań tego projektu przyczyni się do:

1. podniesienia kompetencji miękkich kadry nauczycielskiej oraz zarządzającej,

2. podniesienia kwalifikacji i udoskonalenia warsztatu kadry szkoły w pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych (SEN),

3. wprowadzenia w szkole nowoczesnych metod pracy z dziećmi edukacji wczesnoszkolnej (psychologia czasu oraz pozytywna edukacja), poprzez atrakcyjne zajęcia świetlicowe, stwarzając doskonałą okazję do nauki pozytywnego radzenia sobie ze stresem, zmęczeniem i nudą, technikami antystresowymi, nauką zabaw na świeżym powietrzu,

4. przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu nauczycieli,

5. umożliwienia nauczycielom udziału w metodycznych szkoleniach zagranicznych oraz wymianę doświadczeń i dobrych praktyk dydaktycznych w międzynarodowym gronie, a poprzez to wsparcia ich rozwoju osobistego i zawodowego,

6. nadania europejskiego wymiaru naszej placówce, poprzez udział w międzynarodowym kształceniu oraz nawiązaniu kontaktów i uczestniczeniu w projektach międzynarodowych, w tym na platformie eTwinning.

Założone cele zamierzamy osiągnąć poprzez udział w zagranicznych mobilnościach, podzielenie się wiedzą i nowo zdobytym doświadczeniem z pozostałymi członkami kadry, a także wdrożenie nowatorskich i skutecznych rozwiązań do codziennej pracy dydaktycznej i zarządczej szkoły.

Zaplanowano 5 mobilności obejmujących udział w kursach metodycznych (Art and therapy, Mindfulness, Joga, Outdoor and relaxing education, Psychology of Time). Uczestnikami mobilności będzie 14 pracowników szkoły: 2 osoby z kadry zarządzającej (dyrektor, 1 wicedyrektor); 4 nauczycieli świetlicy i 2 nauczycieli ed.wczesnoszkolnej, 2 pedagogów specjalny, psycholog, 3 nauczycieli językowych, nauczyciel matematyki.

Prekursorzy nowych metod podzielą się wiedzą i zaprezentują praktyczne sposoby jej wykorzystania we własnej pracy dydaktycznej, poprzez prowadzenie lekcji otwartych, szkolenie Rady Pedagogicznej oraz udostępnianie materiałów i narzędzi niezbędnych do prowadzenia zajęć z zastosowaniem nowych metod. Planuje się również zapoznanie rodziców uczniów z nowatorskimi metodami, poprzez zaproszenie ich do udziału w lekcjach otwartych prowadzonych w oddziałach ich dzieci.

Chcemy wprowadzić na stałe do swojego warsztatu pracy innowacyjne metody stosowane z powodzeniem w innych placówkach europejskich,  aby zmobilizować uczniów do samorozwoju i podniesienia ich wyników nauczania. Projekt ma także zmobilizować pozostałych nauczycieli i pracowników szkoły do podnoszenia swoich kwalifikacji i umiejętności językowych, również w celu „przełamania barier” i wzięcia udziału w projektach mobilności nauczycieli w przyszłości.

Udział w projekcie "Uważność i techniki relaksacji - klucze do lepszej edukacji w SP 6" ma przynieść Szkole Podstawowej nr 6 im. J. Mackiewicza we Wrocławiu długofalowe korzyści. Podniesienie kompetencji językowych kadry nauczycielskiej oraz kadry zarządzającej pociągnie za sobą możliwość łatwiejszego nawiązywania kontaktów międzynarodowych z placówkami partnerskimi, ale także ułatwi w przyszłości wymianę uczniowską, którą planujemy zorganizować dla przyszłych uczniów klas 8. Dzięki tym działaniom podniesiemy europejski wymiar szkoły oraz wypromujemy naszą placówkę na arenie lokalnej i międzynarodowej. Wykorzystywanie w praktyce nowatorskich i atrakcyjnych metod nauczania, a także dysponowanie kadrą zainteresowaną osobistym i zawodowym rozwojem, posługującą się językiem angielskim, korzystającą z zagranicznych form szkolenia i wymiany doświadczeń w międzynarodowym gronie, osadzi placówkę w gronie szkół rozwijających się, poszerzających swoją ofertę edukacyjną, również w oparciu o europejskie rozwiązania i standardy. Szkoła podniesie swój prestiż jako placówka innowacyjna, stale dążąca do podnoszenia wyników nauczania, wzbudzająca zaufanie wśród uczniów i ich rodziców, umożliwiająca uczniowi zdobycie kompetencji kluczowych przygotowując go do funkcjonowania w wielokulturowym świecie.