• 2023/2024

Klauzula RODO

Sugerowane utwory

XVIII Przegląd Twórczości Zakazanej w PRL-u

14 grudnia 2023 r. już po raz osiemnasty odbył się organizowany przez Szkołę Podstawową nr 6 im. Józefa Mackiewicza we Wrocławiu, przy współudziale CBK „Fama”, pod Honorowym Patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty oraz Wójta Gminy Długołęka Przegląd Twórczości Zakazanej w PRL-u.

Organizowany przez nas konkurs ma na celu poszerzenie wiedzy, rozbudzanie uczuć patriotycznych wśród uczniów, a także promocję polskiej piosenki podziemia politycznego czasów PRL-u. Daje on uczestnikom możliwość prezentacji dorobku artystycznego oraz rozwijania swoich zainteresowań. Dodatkową korzyścią jest integracja środowiska artystycznego wrocławskich i gminnych szkół z Długołęki.

W tegorocznym przeglądzie zaprezentowało się artystycznie ogółem 19 wykonawców w dwóch kategoriach wiekowych: 14 ze szkół podstawowych i 6 ze szkół średnich, którzy śpiewali utwory zakazane w okresie PRL-u przez władze komunistyczne.

Swoją obecnością zaszczycili nas:

Pani Ewa Wolak wiceprzewodnicząca Rady Miasta Wrocławia, pan Wojciech Błoński -wójt Gminy Długołęka, pan Krzysztof Domagała – przewodniczący NSZZ „Solidarność” Whirlpool Wrocław, pani prof. dr hab. Bogusława Orzechowska z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, pani Joanna Gawrońska - dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 we Wrocławiu, pan Jerzy Rudnicki – wicedyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu, pani Katarzyna Kabat z Centrum Biblioteczno-Kulturalnego „Fama”, pani Anna Kraucz - Miękus Dyrektor Fundacji „Opieka i Troska” oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół.

Nagrody dla zwycięzców zostały ufundowane przez Wójta Gminy w Długołęce.

PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA JURY

XVIII PRZEGLĄDU TWÓRCZOŚCI ZAKAZANEJ W PRL-u

Jury w składzie:

Joanna Gawrońska- przewodnicząca

Bogusława Orzechowska

Katarzyna Kabat

Jerzy Rudnicki

Jan Samołyk z CBK „Fama”

ustaliło następujący werdykt:

GRAND PRIX: otrzymał KUBA RÓŻEWICZ z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 we Wrocławiu

Kategoria szkoły podstawowe:

1 miejsce : Natasza Jędrzejko i „Orkiestra grania na byle czym” ZSP w Mirkowie